Mogą pomóc w godzeniu się na święta

Mogą pomóc w godzeniu się na święta

Mogą pomóc w godzeniu się na święta

Tadeusz Piersiak
2009-12-07

Już drugi rok z rzędu częstochowscy mediatorzy będą pomagać zwaśnionym. Rusza ogólnopolska akcja „Pogódźmy się na Święta”.

Akcje organizują Stowarzyszenie Mediacje Polska oraz Krajowe Centrum Mediacji. Jej celem jest pojednanie skłóconych stron, które same nie potrafią się porozumieć w rodzinie czy w pracy.

– W sytuacjach, kiedy strony są już na siebie pogniewane tak dalece, że nie widzą możliwości zakończenia konfliktu, szczególną rolę odgrywa mediator – mówi częstochowska koordynator akcji Mariola Pawłowska-Rak. – Jest wiarygodny, umie zdobyć zaufanie, każdej stronie poświęci tyle samo czasu, każdą potraktuje tak samo. A święta Bożego Narodzenia to dobry okres, by spróbować zażegnać konflikt. W Wigilię nawet obcy ludzie składają sobie życzenia, tymczasem bliscy ludzie pozostają podzieleni.
Mediatorzy są w całym kraju. W Częstochowie o pomoc można się zwrócić do Marioli Pawłowskiej-Rak (tel. 0512 439 009) oraz Agnieszki Muchy (tel. 0696 390 956).

– Do naszego miasta akcja trafiła po raz pierwszy w zeszłym roku – mówi Pawłowska-Rak. – Wywołała duże zainteresowanie, choć sporo spraw nadawało się raczej do telefonu zaufania niż interwencji mediatorów. Dzwoniły matki, o których zapomniały ich własne dzieci, kobiety porzucone przez mężów i mężczyźni, których zostawiły kobiety życia. Chcieli się wygadać, poprosić o radę.

Akcja potrwa od 6 do 20 grudnia. Może z niej skorzystać każdy. – Mediacje są prowadzone bezpłatnie – podkreśla koordynatorka.

Źródło: Gazeta Wyborcza Częstochowa